Vaš savršen mix salate možete poručiti svakim radnim danom i subotom od 09 – 21 časova.
Dostavu možete poručiti putem našeg web sajta ili putem telefona
064 511 50 54
Jedi zdravo danas za bolje sutra !
Tvoj izbor.
Vaš savršen mix salate možete poručiti svakim radnim danom i subotom od 09 – 21 časova.
Dostavu možete poručiti putem našeg web sajta ili putem telefona
Jedi zdravo danas za bolje sutra !
Slabo pamtite pravila, mrzite da kuvate, a želite da skinete kilograme? Za vas je idealna salata dijeta. Od svih dijeta, salata dijeta je verovatno jedna od najlakših za usvajanje, a veoma lako ćete izgubiti do tri kilograma za mesec dana.
Slabo pamtite pravila, mrzite da kuvate, a želite da skinete kilograme? Za vas je idealna salata dijeta. Od svih dijeta, salata dijeta je verovatno jedna od najlakših za usvajanje, a veoma lako ćete izgubiti do tri kilograma za mesec dana.
Salata dijeta se zasniva na dve osnovne ideje: jedna je da ukoliko želite da izgubite težinu morate da zamenite veće kalorijske obroke sa manjim kalorijskim obrocima, a druga je da uključivanjem salate u obroke smanjite unos kalorija na dnevnoj bazi.
Prateći salata dijetu izgubićete do 3 kg mesečno. Koliko ćete izgubiti u velikoj meri zavisi od vašeg dnevnog kalorijskog unosa, koji je zasnovan delom na polu, starosti, visini, težini i naravno svakodnevnim aktivnostima.
KAKO IZGLEDA PROGRAM
Jedan od dobrih elemenata programa ove dijete je da ne postoji mnogo stvari za pamćenje. U suštini, možete početi od toga da uključujete najmanje tri salate nedeljno. Salatama zamenite redovne obroke koje inače jedete. Vremenom radite na tome da povećavate broj salata nedeljno, dok ne stignete do toga da jedete makar jednom dnevno salatu kao obrok. Dodatna korist od salata dijete je da možete da smanjite nivo holesterola kao i krvni pritisak.
BEZ IZGLADNJIVANJA
Kada pratite salata dijetu, vi se prilagođavate veoma jednostavnom dijetnom planu gde ne treba da se izgladnjujete. Umesto toga, jednostavno se fokusirajte na jedenje više salate, koje po svojoj prirodi imaju manje kalorija. Još jedna stvar kod ove dijete je da pomaže smanjivanju količine pržene hrane i proizvoda sa velikom količinom šećera koje jedete. A da ne spominjemo – da je za jednu prosečnu salatu dovoljno desetak minuta za pripremu.
MEŠAJTE NAMIRNICE
Idealne salate kod ove dijete su one od povrća i voća ali u početku neka vam to ne bude ograničenje – slobodno možete koristiti i sir, poneko jaje, tunjevinu – da bi se što lakše privikli na zamenjeni obrok. Posle toga – idealna salata je veeelika salata od različitog povrća – svih boja.
Zbog niske kaloričnosti, bogatstva vodom, energetske, hranljive i lekovite vrednosti – sezonska salata je prava hrana za leto i velike vrućine. Razne salate od povrća leti okrepljuju, ali i nadoknađuju potrebne minerale i vitamine. Salata je dijetalna hrana – ne goji, a pomaže u sprečavanju i lečenju mnogih bolesti.
Od čega praviti salate?
Tokom leta, sveže povrće je najbolje za salatu jer sadrži dosta tečnosti, ali i vitamine i minerale. Od svežeg povrća, predlažemo: paradajz, krastavac, kupus, papriku, zelenu salatu, rendanu šargarepu, beli luk, crni luk, crveni luk, masline i karfiol.
Od barenog ili grilovanog povrća mogu se napraviti takođe dobre salate: plavi paradajz, tikvice, brokoli, kukuruz, boranija, paprike, šargarepa, rotkvice, grašak i pečurke (raznih vrsta).
Od ostalih dodataka predlažemo komadiće: tankih režnjeva slanine, malo tanke pečenice ili suvog vrata, pilećeg ili ćurećeg sušenog mesa.
Od mlečnih preliva ili dodataka predlažemo: jogurt, kiselo mleko, mrvice ili komadiće sira, rendani kačkavalj.
Da bi salata bila obrok, mogu se dodati zapečeni komadići hleba ili seckani tost.
Od začina preporučujemo: malo soli, bosiljak, mirođiju i peršun.
Nekim salatama možete dodati razblaženo jabukovo sirće, sok od limuna ili maslinovo ulje (bolje maslinovo nego suncokretovo).
Nekome je ukusno da u salatu doda i sveže voće: ananas, dinja, lubenica, suve šljive, komadići breskve, seckana banana, komadići narandže, rendane ili seckane jabuke ili kruške.
Gorenavedene sastojke možete mešati i dobiti razne salate, ali sa mesnim dodacima ne preterujte. Povrće (a može i neko voće) u principu nije ograničeno. Za salate postoje mnogi recepti, a možete dati i mašti na volju.
Šta salate sadrže?
Kombinacije navedenih sastojaka salata sadrže skoro sve što je organizmu potrebno: proteine, belančevine, beta-karoten, biljna vlakna, biljne masti, vitamine, minerale, lutein, ugljene hidrate, razne kiseline i flavonoide.
Lekovita svojstva
Dokazano je da salata veoma povoljno deluje u borbi protiv sledećih bolesti: alergije, anemije, bolesti disajnih organa, bolesti srca i krvnih sudova, bolesti zuba, usne duplje i ždrela, giht, kožne bolesti, neplodnost, imunodeficijencija, istegnuća mišića i legimenata, bolesti očiju, nekih vrsta raka, makularna degeneracija, migrena, osteoporoza, osteoartritis, povišeni nivo holesterola, bolesti organa za varenje, regulisanje prekomerne težine, hemoroidi, herpes, šećerna bolest.
Zašto salata leti?
Zato što drži sitost i osvežava, a sadrži dosta tečnosti, vitamina i minerala i nema mnogo kalorija.
Salata je pogodna kao hrana za odrasle, decu, starije osobe, trudnice, pa i za bolesnike.
Šta uz salatu leti?
Za jedan pristojan obrok, salata od 200-300 grama može biti dovoljna za jednu, pa čak i dve osobe. Uz porciju salate možete pojesti jedan tanjir mlake supice i čorbice, a posle salate jedno parče, manje od šake, ribe, piletine ili ćuretine i vrlo malo hleba. To bi bilo sve što može da vas okrepi i rashladi.
Šta ne treba jesti i piti uz salatu?
Salata ne treba da bude samo dodatak i da poveća apetit.
Nikako ne treba jesti i piti uz obrok sa salatom: bogato toplo ili hladno predjelo, aperitiv od dve-tri „žestine“, mnogo masnog mesa (pljeskavice, pečenje, hamburgeri, kobasice kremenadle…), veću količinu piva ili vina. Alkoholna pića u većim količinama sadrže mnogo kalorija i samo povećavaju osećaj vrućine u vrelim letnjim danima.
Sve je više dokaza da sveže povrće povoljno utiče na zdravlje i zato ga stručnjaci preporučuju u ishrani.
Sezonska salata sa paradajzom, paprikom, krastavcem, crnim lukom i maslinovim uljem, sadrži veoma mnogo vitamina i minerala.
U sezonskoj mešanoj salati nalazi se veliki broj lekovitih sastojaka potrebnih ljudskom organizmu:
Sveža salata zbog obilja vitamina, minerala i drugih materija povoljno deluje na mnoge bolesti i tegobe:
Salata se koristi obično uz obrok, ali može biti i samostalni obrok. Salata je na našoj trpezi dostupna od proleća do kasne jeseni, a zahvaljujući savremenom transportu i staklenicima može se koristiti i zimi, ali je tada cena ovakve salate visoka.
Salatu treba spremati od svežeg zdravog i dobro opranog povrća. Sveže povrće pored navedenih korisnih sastojaka sadrži dosta tečnosti, neophodne organizmu za vreme velikih vrućina, kada treba utoliti žeđ i sprečiti dehidrataciju organizma. Ona dugo održava sitost zbog obilja biljnih vlakana, a sadrži veoma malo kalorija, pa je pogodna za gojazne osobe i dijetalnu ishranu.
Salata poboljšava apetit deci i bolesnima, a gojaznim osobama služi kao dijeta. Povrće iz salate deluje kao: antidepresiv, afrodizijak, antireumatik, antiseptik, diuretik, antioksidant, a pored toga ima antibakterijsko, dezinfekciono i antifungicidno dejstvo.
Zeleno povrće povoljno deluje na gotovo sve organe, ali ističemo pozitivn uticaj na: kardiovaskularni sistem, bubrege, creva, želudac, jetru, mišiće, imunološki sistem, nerve, organe za varenje i organe za disanje.
Salatu treba što više koristiti u ishrani, a ako dodamo začine kao što su jabukovo sirće ili vinsko sirće, bosiljak, peršun, origano i malo morske soli, onda se poboljšava i ukus i lekovitos
Theme: Food Express WordPress Food Theme is developed by Template Express.
Proudly powered by WordPress